Drony (BSP) stanowią coraz większe zagrożenie. To już nie tylko filmowa fikcja czy przypadkowy lot nieświadomego operatora. Coraz częściej drony stają się bronią w rękach przestępców. Są łatwo dostępne, w niskiej cenie, możliwe do zbudowania samemu. Niestety stają się idealnym narzędziem do ataków i blokowania pracy lotnisk. Stanowią ogromne zagrożenie dla startujących i lądujących samolotów. 

Wciąż szeroko jest komentowany przypadek zablokowania lotniska Gatwick w grudniu 2018 roku. Drony podlatujące w pobliże pasów startowych skutecznie zablokowały pracę lotniska na ponad 36 godzin. Ucierpiało na tym ponad 140 tys. pasażerów, którzy musieli przełożyć lub całkowicie odwołać swoje podróże. 

Rozwiązanie, które skutecznie zapobiegłoby takim sytuacjom, proponuje firma Hertz New Technologies. System HAWK został stworzony do przeciwdziałania atakom ze strony BSP. System może wykryć obecność dronów już z odległości 25 kilometrów. Dzięki wykorzystaniu danych z różnych sensorów, jest w stanie określić nie tylko pozycję samego drona, ale również jego operatora. Jednak najważniejszą funkcją HAWKa jest możliwość zablokowania wlotu w strefę chronioną niepożądanym bezzałogowcom i odesłania ich do operatora lub przejęcie kontroli i skierowanie do bezpiecznego lądowania poza terenem chronionym. 

You may also like

Back to Top